SPORTS

Με τον Κώστα Σλούκα να κάνει σμπαράλια το καλάθι της Μακάμπι και να πετυχαίνει ρεκόρ καριέρας ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 95-79 τη Μακάμπι και ισοφάρισε τη σειρά των πλέι οφ της Euroleague σε 1-1

Στον Παναθηναϊκό είχε… καθίσει βαριά στο στομάχι η ήττα από την Μακάμπι στο εντός έδρας πρώτο ματς της σειράς των πλέι οφ της Euroleague και το τριφύλλι έπρεπε να ξεσπάσει απόψε στο ΟΑΚΑ στο δεύτερο ματς με τους Ισραηλινούς. Και έτσι έγνε. Με τον Κώστα Σλούκα να είναι ασταμάτητος και να κάνει ρεκόρ καριέρας με τους 29 πόντους που πέτυχε ο Παναθηναϊκός κέρδισε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 95-79 και έκανε το 1-1.

Η σειρά πάει πλέον για 2 ματς στο Βελιγράδι (εκεί αγωνίζονται οι Ισραηλινοί, λόγω του πολέμου στη Γάζα).

Άξιος συμπαραστάτης του Σλούκα ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου που πέτυχε 15 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς…μαγκωμένος από την ήττα στο πρώτο ματς και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8 πόντους (20-28) στην πρώτη περίοδο, αλλά στην δεύτερη περίοδο… πήρε φωτιά και το 51-39 του ημιχρόνου μιλάει από μόνο του. Στην αρχή της 4ης περιόδου η Μακάμπι μείωσε την διαφορά (71-68), αλλά το τριφύλλι… έτρωγε σίδερα και… κατάπιε τους Ισραηλινούς.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 51-39, 71-60, 95-79.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόσα 5, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 29 (4/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπαπέτρου 15 (4/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Γκραντ 3, Ναν 10 (4 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 2 (2 ριμπάουντ), Μήτογλου 14 (6 ριμπάουντ), Μαντζούκας

ΜΑΚΑΜΠΙ (Κάτας): Κλίβελαντ 12 (3 ριμπάουντ), Γουέμπ 2 (5 ριμπάουντ), Μπράουν 18 (1/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Σόρκιν, ΝτιΜπαρτολομέο 3, Ριβέρο 9 (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κοέν 12 (2/3 τρίποντα), Τόμασον, Νίμπο 6 (3 ριμπάουντ), Μπλατ 11 (3/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Κόλσον 6 (4 ριμπάουντ)